
Nasze Ptaki
Świergotki Seledynowe
Świergotka Seledynowa (Psephotus Heamatonotus) jest powszechna w południowo-wschodniej Australii.
Papuga ta znajduje się na załączniku CITES II.
Rozmnażanie Świergotów seledynowych nie stanowi większego problemu. Płeć jest rozpoznawalna, a ptaki stosunkowo łatwo akceptują partnera. Wiysokość i miejsce zawieszenia budki lęgowej, też nie stanowi większego problemu. Należy tylko poczekać, aż ptaki osiągną ok. 16 miesięcy i gdy nie są zatuczone, to lęgi powinny być udane. Świergotki są bardzo dobrymi matkami, do wyjątków należą samiczki zaniedbujące potomstwo.




Nierozłączki Czarnogłowe
Najbardziej wdzięcznym obiektem hodowlanym wśród Nierozłączek jest Nierozłączka Czarnogłowa (Agapornis Personata), popularnie zwana czarnogłówką lub personatą. Jej głos nie jest tak przenikliwy jak innych nierozłączek, a usposobienie zdecydowanie łagodniejsze.
Papuga ta znajduje się na załączniku CITES II.
Gatunek ten zamieszkuje przygraniczne obszary Kenii i Tanzanii. Jest to typowy ptak stadny. Stada czarnogłówki liczą zazwyczaj kilkadziesiąt sztuk. W okresie lęgowym ptaki pozostają nadal w grupach i gniazdują w koloniach.


Mnichy Nizinne
Mnichy niekiedy nazywana mniszkami są to średnie papugi o długości 25-30 cm, jej ojczyzną jest Ameryka Południowa (Brazyli, Argentyna i Urugwaj). Uciekinierzy z hodowli założyli małe populacje w Ameryce północnej, a także w Europie Zachodniej.
Papuga ta znajduje się na załączniku CITES II.
Jest to jedyny gatunek papugi, który sam buduje sobie gniazda. Swoje gniazda zakłada najczęściej na wierzchołku drzew w koloniach przeciętnie składających się z 5-20 par. Gniazda poza rolą miejsc w których są wysiadywane i wychowywane pisklęta pełnią również role noclegową, przez co są wykorzystywane przez cały rok. Jako materiał do budowy gniazd najczęściej służą cierniste gałęzie. Każda para ma własna komorę z własnym wejściem. Są to dość hałaśliwe ptaki, które wydają przenikliwy krzyk



Rozelle Białolice
Zamieszkuje południowo-wschodnią cześć Australii, żyje tam w dużych stadach.
Papuga ta znajduje się na załączniku CITES II.
to jeden z najbardziej atrakcyjnych gatunków ptaka. Swoje zaniepokojenie może objawiać dość intensywnym hałasowaniem. Mimo to czasem wydobywają z siebie całkiem przyjemne dla ucha dźwięki. Papuga ta uznawana jest za bardzo aktywnego ptaka. To jednocześnie ptak, który lubi w upalne dni zażyć kąpieli.




Rozelle Królewskie
Papuga ta ze względu na swój bardzo niezależny i trudny charakter powinna być trzymana w długiej i przestronnej wolierze, która pozwalałaby im się wyszaleć. Rozelle są odporne na niskie temperatury i mogą przebywać w wolierach zewnętrznych nawet przez cały rok.
Papuga ta znajduje się na załączniku CITES II.
Ze względu na swe niezwykłe i zachwycające upierzenie są bardzo popularne i często spotykane w hodowlach, co nie zmienia faktu, że pomimo mijających lat ich wygląd nadal zapiera dech w piersiach. „Królewny” uwielbiają kąpiele, nawet w czasie mrozów, a w okresie letnim chętnie przesiadują pod strugami deszczu. Dlatego trzeba zapewnić im dostęp do większych misek z wodą, z których będą mogły korzystać.




Księżniczka Tarczowa (Barabanda)




Księżniczka Tarczowa to jedna z trzech przedstawicielek rodzaju Polyteis
(obok Księżniczki wspaniałej oraz Księżniczki słonecznej). Wszystkie te trzy gatunki występują wyłącznie na kontynencie australijskim.
Papuga ta znajduje się na załączniku CITES II.
Papugi te powinny mieszkać w przestronnej wolierze, w której będą mogły swobodnie latać. Ponieważ robią to często i chętnie, nie powinny im przeszkadzać zbyt gęste gałęzie czy konary.
Aleksandretta Obrożna
Gatunek średniego ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae), zamieszkujący środkową Afrykę i Półwysep Indyjski z Cejlonem. Introdukowany w Ameryce Północnej, na Bliskim i Dalekim Wschodzie i w kilku krajach europejskich.
Wyhodowano blisko 20 podstawowych odmian barwnych. Zalicza się do nich m.in. lutino, niebieska, albinos, cleartail (żółta głowa i ogon), fioletowa, ciemnozielona, kobaltowa i szek. Podstawowe odmiany dają możliwość około 200–300 kombinacji. W hodowli aleksandretty obrożne wykazują się inteligencją, przyjaznym i towarzyskim nastawieniem.




Aleksandretta Chińska
Aleksandretta Chińska występuje w południowo-wschodnim Tybecie i zachodnich Chinach w prowincji Yunnan i Szechwan. Spotkać ją można najczęściej w górskich lasach sosnowych i dębowych. Ponieważ region jest ten stosunkowo trudno dostępny i mało zbadany przez ornitologów, nie wiele wiadomo o życiu w naturze tych pięknych papug. Spotykano je nawet na wysokości 4000m n.p.m.
Papugi te mają niesamowicie rozwinięty instynkt społeczny i bardzo dobrze czuja się w grupach, dlatego zaleca się ich zbiorową hodowle. Ze względu na swoje rozmiary „Chińczyki” powinny być trzymane w dużych, przestronnych wolierach, które będą wykonane z mocnych metalowych elementów. Jest to niezbędne, ponieważ dzięki swoim silnym dziobom są one w stanie zniszczyć słabe konstrukcje. Nie należą one jednak do cichych, swój donośny i głośny śpiew zaczynają wcześnie rano oraz wieczorem. Są to bardzo spokojne, czuje, towarzyskie i inteligentne ptaki. Jednym słowem idealny partner do rozmów w zimowe wieczory.



